MONTAJ
MONTAJ

Süreç Yönerimi

Montaj için genellikle bir inşaat mühendisi veya teknikeri şantiye şefi olarak görevlendirilmektedir. Şantiyedeki tüm sorumluluğu şirketimiz adına şantiye şefi taşır ve yürütür.

Malzemenin Sahaya Sevki

Çelik yapı montajı için gerekli tüm malzemeler (teknik emniyet malzemeleri dâhil) proje ve şartnamelere uygun olarak SİPİL ÇELIK tarafından montaj sırasında dikkate alınarak montaj sahasına sevk edilir. Fabrikadan montaj sahasına sevk edilen imalatla birlikte imalata ait tüm kontrol raporları da gönderilir. Kontrolleri tamamlanmamış hiçbir imalat montaj sahasına gönderilmez.

Malzemelerin Depolanması

Montaj sahasına sevk edilen imalatların korunması da firmamız sorumluluğundadır. Depolama ve montaj süresince imalatın zarar görmemesi için gerekli önlemler alınır. Yükleme, boşaltma ve montajda çelik sapan ya da bez sapan kullanılır.

Cıvatalı bağlantılar

•Kullanılan yüksek mukavemetli cıvataların EN 10204 sertifikaları montajdan önce müşteriye teslim edilir. •Sürtünme tip bağlantılarda temas eden yüzeyler boya, yağ gibi yabancı maddelerden arındırılır. Ana bağlantı tamam-lanmadan geçici cıvatalar sökülmez.

•Bağlantı yüzeyleri çakıştırıldığında delikler karşılanır ve şartnamede istenen kalitede bağlantı elemanları kullanılır.

•Bağlantı (sıkma) aleti olarak tork anahtarı veya ayarlanmış tabanca kullanılır. Sıkma işlemi darbeli tabanca ile yapıldığı takdirde tork anahtarı ile kontrol yapılır.

 

Kaynaklı Bağlantılar

•Projesine uygun olarak üretilmiş malzemeler, sertifika sahibi kalifiye kaynak ekibi tarafından teknik personel süpervizörlüğü altında montaj kaynağı işlemine tabi tutulur.

•Kaynaklı bağlantıları atölye kaynaklarının şartlarına uygun olarak yapılır. Çelik imalat boyalı olduğundan kaynaklı birleştirmenin genişliğinde boya mekanik olarak veya solventle temizlendikten sonra kaynak işlemi yapılır.

•Hava şartları önemlidir, 5C° altındaki havalarda malzeme ön ısıtması gerçekleştirilerek ve çadır altında uygulama yapılır.